Киев во второй половине XVII века. Часть вторая

V máji 1658 guvernér Kyjeva Buturlin informoval ruskú vládu, že Vygovskij „povolal k sebe krymských obyvateľov a spojil sa s nimi a viedol ich ..., ale neustále hovoril o Poľoch ...“.

V lete roku 1658 bola časť predáka, na čele s I. Vygovským, otvorene proti Rusku. V tejto súvislosti ruská vláda usporiadala niekoľko udalostí. B. Šeremetěvo bol vymenovaný za guvernéra Kyjeva namiesto Buturlina. Kyjevská pevnosť bola urýchlene dokončená. Vojaci boli neustále na stráži.

Vygovsky sa tiež pripravoval na vojenskú kampaň proti ruským jednotkám v Kyjeve. V polovici roku 1658 poslal do Kyjeva dvadsaťtisíce vojakov. Kampane sa zúčastnili aj Tatari. Armáda, ktorú viedol brat zradcu - Danil Vigovskogo - sa pokúsila prevziať kontrolu nad Kyjevom, ale ruské jednotky s podporou obyvateľov Kyjeva mu poskytli rozhodné odmietnutie. B. Sheremetev zajal trofeje a väzňov a pripustil, že „prišli do Kyjeva s veľkým zajatím, starší, kam ich poslali, zbili a porazili ostatných.“

V septembri 1658 bola podpísaná dohoda v Gadyach Vygovsky, podľa ktorej sa Ukrajina vlastne vzdala Poľsku. Potom sa poľské vládnuce kruhy začali pripravovať na novú vojnu s Ruskom a pokúsili sa vrátiť Kyjev a Ukrajinu do Poľska. Ruská vláda sa rozhodla vyslať jednotky do niektorých miest na ľavom brehu Ukrajiny. Proti Vygovskému a jeho priaznivcom sa začalo šíriť ľudové hnutie. Jeho jednotky boli nútené ustúpiť z ľavého brehu. Všetky pokusy starších o vedenie Kyjeva vedené veľkým Poľskom boli márne.

Ukrajinský ľud, rozhorčený pri návrate na Ukrajinu, po dohode medzi Gadiakmi, poľských pánov, vzniesol povstanie. Ruská vláda na pomoc rebelom vyslala armádu. Drvivá väčšina kozákovských plukov sa tiež vyjadrila proti Vygovskému. Po hetmanizme utiekol do Poľska.

Za týchto okolností sa v roku 1660 začala vojna medzi Ruskom a Poľskom. Táto vojna, ktorá trvala takmer sedem rokov, bola brutálna a oslabujúca. Vyžadovala značné materiálne náklady a veľké straty na životoch. Obe strany, vyčerpané touto vojnou, požadovali mier.

Andrusov prímer z roku 1667, ukončený trinásť a pol roka, ukončil túto vojnu. Podľa Andrušovského prímeria zostala pravobrežná Ukrajina, s výnimkou Kyjeva, pod vládou Poľska a Záporožie bolo Rusko a Poľsko málo vystavené; V dôsledku toho zostal sen ukrajinského ľudu o zjednotení všetkých jeho krajín v Rusku nerealizovateľný. Táto dohoda o cárstve s gentlemským Poľskom vyvolala medzi masami Ukrajiny veľkú nespokojnosť. dnepropetrovsk.natashaescort.com

Copyright © 2010 - 2020 DobraHypoteka.sk
hypoteky, najlepsie na trhu, poradcovia, banky
Typ:
Adresa:
Email:
predmet správy:*
Text správy:*
Počet zostávajúcich znakov
Screenshot(jpg/png):
Sem napíšte číslicu stodeväťdesiatšesť:

Topreality.sk s. r. o.

Ulica:Odborárska 1381/18
Mesto:Nové Mesto nad Váhom
PSČ:91 501
IČO:50104896
IČ DPH:SK2120170624
E-mail: